Blog Açmak

Birçok kişi blog açma fikrini aklından geçirmiştir. Fakat Nasıl Blog Açılır? ya da Blog Adları neler olmalıdır sorularında takılı kaldığı için blog açma işlemlerini sona erdirememiştir. Bundan dolayı sizlere fikir olması açısından Blog Açmak, Blog Neden Açılmalıdır? Blog Adları ne olmalıdır? Blog Fikirleri ve Blog Kurulumu hakkında bilgi vermek istedim. Bu yazımız bir seri olacağından sizlere sıfır adımdan son adıma kadar blog açmak işlemlerini anlatacağım. Gerçekten bir fikriniz varsa ve açtığınız blog kesin tutar diyorsanız sizler için diğer adımları da anlatacağımız bu blog açmak ve blog kurulumu serimizi kesintisiz okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu yazılarımız yarıda kalırsa yer imlerinize ekleyin ve Daha Sonra Oku bölümünden blog açmak adlı seri yazımızı okuyun. Herhangi bir yerde aklınıza soru takılırsa bizlere iletişim bölümünden ya da yorum bölümünden yazarak ulaşabilirsiniz.

Blog açmak serili yazımı aşama aşama yazdım. Tamamını birlikte yazmış olsaydım hem okumazdınız hem de sıkılırdınız. Bu yüzden her yazdığım aşamanın sonunda sorduğum soruya “EVET” cevabını veriyorsanız sorunsuz şekilde diğer aşmaya geçebilirsiniz. “HAYIR” cevaplarınız varsa sizlere okuduğunuz aşamada biraz daha düşünmenizi ve kararınızı verdikten sonra diğer aşmaya geçmenizi öneririm. Dediğim gibi bunlar yaşamış olduğum deneyimlerimin sonucunda dile getirdiğim yazılardır. Sizler “HAYIR” dediğiniz halde de diğer aşamaya geçebilirsiniz. Ben sadece öneririm. Siz de aynı hatalara düşmeyin, aşama aşama gidin ve başarılı olun diye. O halde buyurun konumuza başlayalım.

1)Blog Açmak

1.A) Blog Ne Demektir?

BLOG: Blog veya Weblog teknik bilgi gerektirmeden, kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şekilde yazan insanların oluşturabildikleri, günlüğe benzeyen web siteleridir. İngilizcedeki “web” ve “log” kelimelerinin birleşmesinden oluşan weblog kavramının zamanla yaygınlaşmış adıdır. (Kaynak: VikiPedi)

Bu kavramdan da anlayacağımız üzerine kişinin kendi istediği herhangi bir konu üzerine, dile getirmek istediği şeyleri web siteleri üzerinden yayınladığı sitelere blog denilmektedir.

1.B) Neden Blog Açmalısınız?

Blog açmak herkesin aklında yer etmiş bir fikirdir aslında. Herkes blog açmak ve yazdığı içeriklerin ziyaretçiler tarafından okunmasını ister. Peki bu okunma olayından önce, neden blog açmalıyım diye kendinize sordunuz mu? Ben sordum ve sorduğum sorunun cevabı beni bu yere yöneltti. Öncelikle blog açma nedeninizi ciddi şekilde düşünmenizi tavsiye ederim. Bunu söylememin nedeni, açtığınız blog konuları ve blog içeriklerinin özgün ve daha önce yazılmamış olması sizleri ziyaretçiler ile daha kolay buluşturacağı için. Peki hali hazırda yapılan bir konu üzerine de blog açmak yanlış mı olur? Elbette ki hayır.

Yapılan incelemeler sonucunda blog araması yapan kişilerin, daha özgün ve daha önce yazılmamış içeriklere cevap veren sitelere daha sıklıkla uğradığını, daha fazla vakit geçirdiğini ortaya koymaktadır. Bundan dolayıdır ki eğer blog açmak istiyorsanız isteklerinizi düzenli şekilde neden-sonuç olacak halde bir listelemenizi öneririm. Bazı sitelerdeki gibi sizlere “elbette blog açın, çok kolay” demeyeceğim. Blog açmak isteği olan ve gerçekten yazmak için değilde; hem yazmak hem okunmak hem de bilmediğiniz şeyleri öğrenmek ve bildiklerinizi başkaları ile paylaşmak isteğiniz varsa blog açma fikri daha mantıklı bir adım olabilir. Bu adımlar haricinde sadece kendiniz ile dertleşmek, içinizi dökmek içinde açabilirsiniz. Dediğim gibi blog o kadar geniş kapsamlıdır ki her konu hakkında blog açabilirsiniz. Oyun blogları, makale blogları, tasarım blogları, ipuçları blogları, moda, sağlık, dertleşme…. Ben sadece direk plansız şekilde blog açmanızdan yana değilim. O yüzden sizlere kapsamlı şekilde blog açmak adlı seri yazılarımı yazıp, blog açma adımlarında izlemenizi tavsiye ettiğim noktaları bildireceğim.

Blog Açma nedeniniz olmalıdır. Çünkü plansız başlayan adımların sonu genellikle hüsran ile sona ermektedir. Bu yüzden blog açma nedeninizi iyi şekilde belirleyin. Uzmanlık alanınızı, ilgi duyduğunuz alanları, öğrenmek istediğiniz konuları ya da kendinizi geliştirmek istediğiniz konuları belirleyin. Bu adım gerçekten çok önemli. Mesela hiç sevmediğiniz bir konu hakkında “ben bunu öğrenip, öğrendiklerimi ziyaretçiler ile paylaşmak istiyorum” diye blog açmak isterseniz bu isteğiniz pek doğru bir adım olmaz. Neden mi? Çünkü sevmediği konu hakkında insanlar belirli bir süre sonra vakit ayırmakta zorluk yaşar, onun yerine sevdiği ya da gerçekten merak duyduğu konulara karşı ilgili olurlar. Belirli bir zaman sonra blog sitenize içerik üretemeyecek duruma gelirsiniz. Bu durumda harcadığınız hem vakit hem de ufak da olsa nakitiniz boşa gider. Bu yüzden sizlere yıllardır aklımda olan bu yazı dizisini yazmak istedim. Ben bu yola çıktığım zaman bana bu durumlardan kimse bahsetmemişti. Aşırı zorlandığım, tıkandığım, içerik üretemediğim zamanlarım oldu. Sizler bu durumları yaşamayın diye sizlere bunları açıkça dile getirmek istedim. Bu bölümde eğer anlaştıysak ne mutlu.

Bu bölüme son vermeden özetle şunu söylemek gerek; Neden blog açmak istiyorsunuz diye kendinize sorun. Sorduğunuz nedene göre kendinize bir alan belirleyin. Bu nedenlerden bazıları şunlar olabilir;

  • Yeni şeyler öğrenmek istiyorum.
  • Bir konu hakkında kendimi geliştirmek istiyorum.
  • Bildiğim konularda kendimi daha da bilgilendirmek istiyorum.
  • Bildiğim konularda bazılarının bilmediği ufak nüanslara sahibim ve bunları paylaşmak istiyorum.

olabilir. Nedenini siz iyi düşünün ve eğer kararınızı verdiyseniz diğer aşamaya geçelim.

 

AŞAMA SORUSU:

Neden Blog Açmak İsitiyorsunuz?

Cengiz ARARAT
İlk başlarda tamamen merak ile çıktığım bu yolda E-ticaret firmasında 3 yıllık deneyim ile başladım. Bu süre zarfında freelancer olarak firmalara destek verdim. Farklı konularda kendimi geliştirdim ve şuan 5'in üzerinde siteye içerik üretiyorum, firma ve kişilere freelancer olarak dışarıdan destek veriyorum.